Select Language

Встановлення і зняття гальмівних дисків

Share

Чи знаєте ви, що 80 % від величини потужності гальмування забезпечується передніми гальмами? Саме тому передні гальма зношуються швидше, ніж задні. Тому, з урахуванням важливості роботи, яку виконують ваші гальма, забезпечуючи вашу безпеку та безпеку ваших пасажирів, важливо заміняти їх одразу, як тільки ви помітите недоліки в їх роботі. Проблеми можуть полягати в зношуванні гальмівних колодок до заданого мінімального рівня, у виникненні гучного скрипу або брязкоту при натисканні на педаль гальма або у зниженні ефективності гальмування.

Хоча заміна гальмівних дисків є відносно простою операцією, існує досить багато кроків, які потрібно виконати, а також необхідно бути обережними, щоб уникнути неправильних дій. Якщо ви в чомусь сумніваєтеся, зверніться до кваліфікованого механіка.

Щоб уникнути нерівномірного гальмування, рекомендується обов’язково замінювати гальмівні диски парами (тобто обидва передніх або обидва задніх гальмівних диска одночасно).

Крок 1: Підготовка

1. Погляньте на ваші гальмівні диски, щоб визначити, що саме потрібно замінити — гальмівні колодки, супорти, гальмівні диски (які називають також роторами) або всі ці компоненти разом. Гарна ідея — придбати більшу кількість деталей, ніж ви вважаєте за потрібне, оскільки набагато зручніше забезпечити наявність усіх деталей до початку роботи. Крім того, якщо ви збережете чек з магазину, а упаковку залишите чистою та непошкодженою, то зможете повернути всі непотрібні деталі пізніше.

2. Зберіть всі необхідні інструменти для роботи. Серед цих інструментів можуть бути:

 • храповики;
 • довгий торцевий ключ;
 • подовжувачі та патрони в асортименті;
 • гайкові ключі з відкритим зевом;
 • зіркоподібні, шестигранні та зворотні зіркоподібні ключі;
 • ключ гайки для блокування коліс;
 • балонний ключ;
 • затискна скоба;
 • G-подібний затискач;
 • молоток;
 • гайковий ключ;
 • стяжні кріплення та кусачки;
 • гідравлічні домкрати;
 • підставки під домкрат;
 • монтувальний лом;
 • дротяна щітка;
 • рукавиці;
 • WD-40;
 • мастило на основі міді.

Крок 2: Знімання коліс

 1. Розмістіть автомобіль у приміщенні для роботи та зафіксуйте його за допомогою паркувального/аварійного гальма або покладіть дерев’яний брус за задні колеса (або за передні колеса, якщо роботи виконуються на задніх колесах).
 2. Ослабте передні затискні гайки, але поки не знімайте їх.
 3. Підніміть автомобіль і опустіть його на підставки під домкрат. Не забудьте переконатися, що підставки під домкрат розміщуються під міцною частиною автомобіля, наприклад, під каркасом або підрамником. Якщо ви не впевнені, де треба розмістити підставки під домкрат, зверніться до посібника користувача.
 4. Після перевірки правильності розміщення підставок під домкрат, витягніть колеса. Гарна ідея — підставити зняті колеса під автомобіль, одразу за підставками під домкрат; отже, якщо автомобіль зісковзне з підставок під домкрат, він приземлиться на колеса, а не на вас.

Крок 3: Заміна дискових гальм

 1. Зніміть два болти, які утримують гальмівний супорт, і посуньте супорт. У разі виникнення труднощів скористайтеся невеликим важелем. Використовуйте стяжні кріплення, щоб утримувати гальмівний супорт на підвісці в такому положенні, щоб він не натискав на гальмівну магістраль і не міг впасти.
 2. Витягніть два болти на задній частині маточини, які утримують тримач супорта на місці. Вони, як правило, надзвичайно щільно затягнені, тому рекомендуємо використовувати довгий торцевий ключ або молоток. 
 3. Зніміть гальмівні колодки та перевірте їх на зношування. Нанесіть на опору нових гальмівних колодок мастило проти скрипу. Будьте обережні, щоб не замазати мастилом гальмівні диски або фрикційні обшивки гальмівних колодок.
 4. Перевірте гальмівний диск на наявність центруючого гвинта і, за наявності, відкрутіть його перед тим, як ударити гальмівний диск молотком, щоб зняти його.
 5. Перевірте гальмівний диск. Якщо гальмівний диск відповідає технічним вимогам, виконайте механічну обробку поверхні за допомогою рисунка сітчастого штрихування, або замініть диск, якщо він надто тонкий для відновлення його поверхні. Зазвичай механічна обробка поверхні виконується в СТО або магазині з продажу автозапчастин.
 6. За допомогою дротяної щітки очистіть іржу з маточини, щоб запобігти подальшій корозії.
 7. Встановіть новий (або механічно оброблений) гальмівний диск (включаючи центруючий гвинт, за наявності) і переконайтеся, що він розташований врівень з поверхнею.
 8. Замініть супорти (якщо необхідно). Не забувайте встановлювати всю з’єднувальну арматуру та клапани прокачування гальмівної системи у верхньому положенні, в іншому разі буде неможливо прокачати гальма. У разі заміни супортів бажано одночасно замінити гальмівні шланги.
 9. Замініть болти тримача та затягніть їх за допомогою довгого торцевого ключа або молотка.
 10. За допомогою затискної скоби та старих гальмівних колодок натискайте на поршень супорта, доки він не вставиться в корпус супорта. Не забудьте закрити кришкою гальмівний резервуар, щоб зменшити ризик витоку з гальмівної магістралі та запобігти потраплянню забруднення в гальмівну магістраль. Витріть залишки гальмівної рідини, яка, можливо, витекла з резервуара, оскільки гальмівна рідина може пошкодити або знищити фарбу на вашому автомобілі в разі, якщо її не витерти швидко. 
 11. Встановіть гальмівні колодки в тримач і встановіть супорт назад в тримач.
 12. Зніміть кришку резервуара гальмівної рідини, щоб уникнути виникнення будь-якого тиску. За допомогою G-подібного затискача переміщуйте поршень супорта назад, доки він не вставиться в корпус супорта. Встановіть і затягніть болти супорта.
 13. Перевірте, чи може гальмівний диск вільно рухатися без застосування гальм.
 14. Повторіть ці кроки для всіх гальмівних дисків, які потрібно замінити. Пам’ятайте: щоб забезпечити рівномірне гальмування, потрібно заміняти гальма парами (або передню пару, або задню пару).

Крок 4: Встановлення коліс на місце і перевірка правильності встановлення

 1. Встановіть колеса і затягніть упорні гайки (вручну). Опустіть машину на землю і затягніть колеса за допомогою динамометричного ключа або довгого торцевого ключа. Повторіть операцію для всіх коліс.
 2. Прокачуйте гальма, доки не буде досягнутий належний тиск. Зазвичай необхідно зробити 3 прокачування за допомогою педалі.
 3. У разі заміни супорта перевірте наявність витоків з гальмівних шлангів.
 4. Виконайте пробну поїздку. Щоб зробити декілька переміщень на короткі відстані назад і вперед для перевірки гальм, розмістіть декілька противідкатних упорів трохи позаду і попереду передніх і задніх коліс автомобіля.
 5. Виконайте випробування в реальних умовах (на автостраді). Збільшіть швидкість до 95 км/год, потім поступово сповільніться до 65 км/год і повторіть це випробування декілька разів. Після цього знову повторіть це випробування на максимальній швидкості 80 км/год і на мінімальній швидкості 50 км/год. Проїдьте деякий час у звичайному режимі, уважно прислухаючись до ознак скреготу або брязку. Якщо ви не чуєте цих звуків, робота виконано якісно.
 6. Пам’ятайте, що ваші гальма повинні притертися. Тому не натискайте на них надто сильно протягом перших 200 км пробігу.

Хочете побачити, як встановлюється гальмівний диск? Подивиться це корисне відео від Champion.

 

Інформація, що міститься в цій статті, призначена виключно для ознайомлюваних цілей, тому її не можна використовувати замість професійної консультації від сертифікованого техніка або механіка. Якщо у вас є конкретні питання або зауваження, що стосуються будь-якої з тем, розглянутих у цьому документі, рекомендуємо вам проконсультуватися з сертифікованим техніком або механіком. За жодних обставин ми не несемо відповідальності за будь-які втрати або пошкодження, пов’язані з вашим власним інтерпретуванням даних статті.

Share


Дізнайтеся, як змінити гальмівний диск на прикладі автомобіля BMW 320 I (E36) 1994 року.


Пов’язані статті

Встановлення і зняття гальмівних колодок для дискових гальм

Детальніше