Select Language

У ЧОМУ ПОЛЯГАЮТЬ ЗАГАДКИ ВІБРАЦІЙ ПІД ЧАС ГАЛЬМУВАННЯ

Share

Вібрація під час гальмування — це вібрація, що відчувається на рульовому колесі та підвісці, коли застосовуються гальма на певній швидкості та з певним тиском. Вона бути ледь відчутною або дуже сильною та відчуватися як на гальмівній педалі, так і на рульовому колесі.

                            

Причини та способи усунення вібрації під час гальмування

Причина А: торцеве биття ступиці та/або диска

 
 

Вібрація під час гальмування може бути викликана неправильним встановленням гальмівного диска з порушенням центрування по відношенню до маточини або гальмівного супорта. Нижче описано, як перевірити цю помилку:


 

 • Огляньте ступиці на наявність іржі або бруду на її поверхні, що може призвести до поганого контакту та вібрації.
  РІШЕННЯ: демонтуйте диск і очистіть обидві поверхні, щоб усунути іржу та інші забруднюючі речовини.
 • Огляньте систему на наявність надмірно затягнутих кріпильних гвинтів, які можуть призвести до деформації контактної поверхні маточини та вібрацій при застосуванні гальм.
  РІШЕННЯ: замініть диски та переконайтеся, що момент затягування не надто сильний.
 • Огляньте ступиці на предмет деформації, оскільки маточини можуть деформуватися. Встановлення диска на деформовану маточину призведе до вібрації під час гальмування.
  РІШЕННЯ: після встановлення дисків перевірте їх торцеве биття за допомогою циферблатного індикатора. Якщо торцеве биття виходить за межі допуску, спробуйте змінити положення диска, доки торцеве биття не буде знаходитися в межах допуску. Якщо це неможливо, слід виконати технічне обслуговування маточини.
 • Перевірте, чи правильно встановлені легкосплавні диски. Поширеною причиною торцевого биття гальмівного диска останніми роками було неправильне встановлення універсальних легкосплавних дисків. Іноді монтажники встановлюють на втулки коліс проставки, які можуть губитися або пошкоджуватися.
  РІШЕННЯ: під час встановлення колеса підведіть індикатор торцевого биття до задньої робочої поверхні диска та виміряйте торцеве биття. Після встановлення за затягування колеса індикатор покаже торцеве биття. Можливо, потрібно бути замінити колесо.  

Причина Б: сильне перегрівання та деформація гальмівного диска

Будь-яке значне підвищення температури може стати причиною деформації металу диска в різних його зонах. Ці «гарячі точки» призводять до переривчастого контакту гальмівної колодки та диска, що спричинює вібрацію під час гальмування. Нижче описано, як це перевірити:

 • Шукайте будь-які ознаки невірного використання гальма, що є поширеною причиною перегріву. Конструкція дисків дозволяє їм швидко охолоджуватися між натисненнями педалі гальма, але коли гальма задіються інтенсивно та часто, наприклад, під час руху гірськими дорогами, диски не встигають охолонути. Перевірте диски на наявність синіх плям на поверхні, які вказують на перегрівання.
  РІШЕННЯ: диски з синіми/темнішими плямами не можна відновити. Їх слід замінити разом з гальмівними колодками.
 • Перевірте якість гальмівних колодок, оскільки гальмівні колодки низької якості можуть легко перегрітися. Надмірне нагрівання гальмівних колодок низької якості під час інтенсивного гальмування може призвести до перегрівання та деформації дисків.
  РІШЕННЯ: знову перевірте диски на наявність синіх плям на поверхні. Повідомте водія про ризики використання неякісних гальмівних колодок і завжди замінюйте колодки та диски у разі виявлення будь-яких синіх/темних плям.

Причина В: коливання товщини гальмівного диска (DTV)

Нерівномірну товщину та деформацію гальмівних дисків називають «коливанням товщини гальмівного диска». Для ефективного гальмування гальмівний диск повинен мати однакову товщину по всій окружності. У разі нерівної поверхні тертя гальмівна колодка буде втрачати та відновлювати контакт з диском (дисками) під час обертання. Саме це викликає вібрацію під час гальмування. Нижче описано, як це перевірити:

 • Запитайте водія, чи правильно притиралися гальма. Якщо дотримуватись правильної процедури притирання та застосовувати лише помірний тиск під час перших кількох гальмувань, з гальмівних колодок на диск перенесеться рівний шар фрикційного матеріалу. Таке «поєднання» поверхонь покращує безпеку та допомагає уникнути вібрацій під час гальмування.
  РІШЕННЯ: попередити простіше, ніж усунути. Щоразу при встановленні нових гальм інформуйте водія про необхідність притирання. Рекомендується уникати різких гальмувань впродовж перших 200 км. Якщо погане притирання призвело до коливання товщини гальмівного диска, ви можете спробувати виконати процедуру притирання знову (з рівним, помірним гальмуванням). Якщо це не допоможе вирівняти поверхню, гальмівні колодки та диски необхідно буде замінити.
 • Перевірте, чи немає заїдання у гальмівному супорті. Заїдання поршня або ковзаючого штифта гальмівного супорта призводить до прикладання нерівних сил до кожної сторони гальмівного диска та, відповідно, до нерівномірного зношування або коливання товщини гальмівного диска.
  РІШЕННЯ: ця проблема зазвичай пов’язана з забрудненням або корозією, тому виконайте технічне обслуговування гальмівного супорта, щоб запобігти повторному виникненню проблеми та замініть колодки і диски.
 • Перевірте поверхню диска на наявність корозії або бруду, які можуть вказувати на неякісні колодки. Відкладення фрикційного матеріалу можуть розподілятися по диску нерівномірно, змінюючи товщину та паралельність диска.
  РІШЕННЯ: щоб усунути вібрацію під час гальмування, достатньо почистити відкладення фрикційного матеріалу щіткою або наждачним папером. Після цього необхідно випробувати гальма на дорозі, і якщо поверхня не вирівнялася, єдиним рішенням залишиться заміна гальмівних колодок і дисків.
 • Перевірте наявність відбитків гальмівної колодки на дисках. Наявність відбитків може свідчити про те, що педаль гальма натискалася тоді, коли колодки були гарячі. Це можна часто побачити у вигляді контуру гальмівної колодки на поверхні диска, де приварився матеріал.
  РІШЕННЯ: зазвичай достатньо лише видалити відбиток гальмівної колодки за допомогою щітки або наждачного паперу.

 

Інформація, що міститься в цій статті, призначена виключно для інформаційних цілей, тому її не можна використовувати замість професійної консультації від сертифікованого механіка. Якщо у вас є конкретні питання або зауваження, що стосуються будь-якої з тем, розглянутих у цьому документі, рекомендуємо вам проконсультуватися з сертифікованим механіком. За жодних обставин ми не несемо відповідальності за будь-які втрати або пошкодження, пов’язані з вашим власним інтерпретуванням даних статті.

Share

Виникнення шуму під час гальмування

Дивіться наші поради

Проблеми ефективності гальмування

Дивіться наші поради

Сигналізатори гальмівної системи

Дивіться наші поради